יום שלישי, 27 ביולי 2010

ביקורת קומיקס וורקראפט טרילוגיית באר השמש
הוצאת אסטרולוג היא הוצאה לאור לא גדולה שעוסקת בספרות מז'אנרים אשר פעמים רבות מוזנחת בידי הוצאות לאור אחרות בישראל. אחד מהז'אנרים הללו הוא המנגה- סגנון קומיקס שנולד ביפן, משם התפשט לארצות שונות במזרח אסיה כמו קוריאה, טייוון, הונג קונג ותאילנד. בקוריאה ובארצות דוברות הסינת מכונה המנגה בכינוי מאנווה.

מאז שנות השמונים וביתר שאת החל משנות ה-90 החלה המנגה לצבור פופלאריות גם מחוץ למזרח אסיה. באירופה, ארצות הברית, אוסטרליה ועוד. בהתחלה מנגה מתורגמת משפות מזרח אסיאתיות. אחר כך החלו גם אמנים מערביים ליצור קומיקס משלהם בסגנון מנגה. הוצאת אסטרולוג הייתה ההוצאה הראשונה והאחרונה, בינתיים בישראל שניסתה להוציא מנגה מתורגמת. סדרת המנגה בה אני עוסק היא וורקראפט. סדרת מנגה שיצאה בארצות הברית בהוצאת TOKYOPOP, הוצאה לאור מקליפורניה שמתמחה במנגה. הסדרה נכתבה בידי הסופר האמריקאי ריצ'ארד קנאק וצוירה בידי אמן הקומיקס הקוריאני קין ג'ה הואן , שיצר גם לבדו גם את סדרת מלך השאול שיצאה גם היא בידי הוצאת אסטרולוג.


סדרת ווקראפט מבוססת על משחק מחשב פופולארי, והיא נסיון מעניין של הוצאת טוקיופופ להוציא מנגה משלה. שכן הם החלו כהוצאה המתרגמת מנגה מזרח אסיאתית והחלו עם השנים להוציא מנגה מקורית חלקה בידי אמנים וכותבים אמריקנים וחלקה על ידי אמנים אסיאתים. וורקראפט מעניינת בכך שנכתבה בידי סופר אמריקני ואמן שנחשב כאחד מהחשובים בקוריאה.
הסיפור עצמו עוסק בדרקון בשם קאליק, העוטה דמות אדם ושל אנווינה היפהפיה. לאורך כל הסיפור שמתרחש בעולם של פנטזיה לאורכו שזורים מעשי כישוף וכמובן לא חסרות סצנות קרב ראויות לשמן. הציורים בקומיקס טובים, ובניגוד לסדרת מלך השאול של אותו כותב, שיצאה גם היא בהוצאת אסטרולוג הציורים יצאו ברורים. התרגום לוקה בחסר, ישנן לא מעט טעויות בעברית וחבל. לצערנו הניסיון של הוצאת אסטרולוג להוציא מנגה בעברית לא הצליח מבחינה מסחרית. כיום ניתן למצוא סדרות כמו וורקראפט, מלך השאול ועוד מספר סדרות מנגה אמריקניות בהוצאת אסטרולוג בעיקר במכירות שונות של עודפי ספרים במיוחד בצומת ספרים במחירים מגוחכים של 15-20 ש"ח אני ממליץ בחום, לא כל יום יוצאת מנגה או קומיקס בכלל בעברית ולא כל יום ניתן לרכוש קומיקס במחיר כל כך זול... אבל צריך לחכות למכירות מיוחדות כאלה...

תגובה 1:

  1. קראתי את הרשומה לפני שבועיים ומאז אני מנסה למצוא את הקומיקסים האלה ולא מצליחה. הזהרת אומנם שזה לא פשוט למצוא, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה.
    דווקא נראה לי שהישראלים מתחילים להבין שמנגה זה לא משחקי ילדים ושהעולם הזה פתוח גם למבוגרים.

    השבמחק