יום שבת, 9 בפברואר 2013

הדרדסים : ספר הקומיקס הגדול


אין ספק כי המניע העיקרי להוצאת ספרי קומיקס מתורגמים בישראל הוא יציאת סרטים או סדרות טלוויזיה המבוססים עליהם.  הספר בו אדון במאמרי זה יצא לאור בהוצאת קלאסיקלטת, בעקבות סרט הקולנוע של הדרדסים שהוקרן בארץ בשנת 2011 והביא עדנה לדרדסים, שזכו כזכור לפופולריות מטורפת בישראל בשנות השמונים והתשעים.
הדרדסים, אחת מסדרות הקומיקס הפופולאריות באירופה  ובעולם הופיעו לראשונה בשנת 1958 בסצנה מתוך הקומיקס הפופולארי, 'Johan et Pirlouit', שהופיע במגזין הקומיקס הבלגי, Spirou. בשנת 1959 בעקבות הצלחתם הפכו הדרדסים מאת עורך ספירו, איבן דלפורט ככותב, ופייר קוליפור, המכונה פיו כצייר. החלו להופיע כסדרה עצמאית. תחילה בין דפי ספירו ובספרונים שצורפו לו. בשנת 1967 הופיע ספר הקומיקס הראשון של הדרדסים. הספר בו אנו דנים במאמר זה הוא תרגום של אותו ספר. "הדרדסים: ספר הקומיקס הגדול" הוא לא הקומיקס הראשון של דרדסים שמתפרסם בישראל. קדמו לו בשנות השמונים, שהיו כאמור שיא ההיסטריה סביב הדרדסים שני ספרים: "הביצה והדרדסים"  ו"מרק דרדסים".שני הספרים יצאו לאור בהוצאת זמורה בשנת 1984.
 "הדרדסים : ספר הקומיקס הגדול" מורכב משלושה סיפורים נפרדים: 
הסיפור הראשון בספר נקרא "הדרדסים השחורים". הסיפור עוסק במגיפה שהופכת את הדרדסים לזומבים שחורים בעקבות עקיצת חרק. כשדרדסבא משתמש בכוחותיו האחרונים וביכולותיו הכישופיות כדי להדביר את המגיפה.
הסיפור השני נקרא: "הדרדס המעופף" עוסק בניסיונותיו של אחד הדרדסים לעוף למחאותיו הטרחניות של בר מוח.
הסיפור השלישי : "גנב הדרדסים" מפגיש אותנו לראשונה עם דמותו של גרגמל  ומסביר את הסיבות לשנאה ארוכת השנים שלו.
ניכר ששלושת הסיפורים הללו הם מהראשונים בסדרה. הדמויות עדיין מופיעות ללא שמות. חוץ מדרדסבא שנפתרת כאן סופית הסוגיה המטרידה האם מדובר בדרדס סבא או בדרדס אבא... דרדסית עדיין לא מופיעה בסיפורים. אבל כבר כאן ניתן  לראות מה הפך את הדרדסים לכל כך מוכרים ואהובים. סגנון הציור כידוע הוא צבעוני שטוח, ועדיין ניכר שפיו מגבש את סגנון הציור, כפי שקורה בגרסאות התחלתיות של קומיקס. הספר הוא בפורמט A4 המקובל ביותר בקומיקס הפרנקו בלגי הספר יוצא לאור בעברית בשתי גרסאות. גרסה אחת היא שלושת הסיפורים בספר אחד בכריכה קשה. גרסה שנייה היא שלושת הסיפורים בשלושה ספרים נפרדים בכריכה רכה.

הדרדסים הם אחת מהקלאסיקות של הקומיקס הפרנקו- בלגי והאירופי בכלל, והיא מצטרפת למספר יצירות פרנקו - בלגיות שיצאו בארץ בשנים האחרונות. כל חובבי הסגנון מוזמנים לקנות את הספר ולשים אותו במקום של כבוד לצד אסטריקס, טינטין, פיטי פיט (שנוצר אגב בידי אדי ריזק שצייר בהמשך את הדרדסים ודנו בו בעבר כאן וכאן.). בסופו של דבר מדובר בספר מומלץ. רק הערה קטנה. בכריכה האחורית של הספר מופיעות כמקובל כמה מלים על הספר ומופיע שם סיפור ידוע על פיו שישב במסעדה (לפי מה שלא מצוין שם עם אמן קומיקס בלגי גדול אחר,  אנדרה פרנקין) ונאמר שם שהוא בקש להעביר את המלח ובמקום זה בקש להעביר את ה..."דרדס". מובן מאלין שפיו לא טעה בלשונו ואמר את זה בעברית מאחר והשם דרדסים נוצר רק כשהגיעה הסדרה המצוירת לארץ. שמם המקורי של הדרדסים בצרפתית הוא כמובן Les Schtroumpfs.
 הדרדסים : ספר הקומיקס הגדול
 שם: הדרדסים : ספר הקומיקס הגדול
כתב: איבן דלפורט
צייר: פיו
תרגום ועיבוד: שירה גורן
הוצאה קלאסיקלטת
ארץ מקור: בלגיה
שפת מקור צרפתית
מחיר לפני מבצעים: ש"ח (קניתי את הספר בפחות מ30. כמו כן אפשר לקנות את כל אחד משלושת הסיפורים בנפרד)

תגובה 1:

  1. אין על הדרדסים. אני כל כך שמחה שיצא סרט דרדרסים כדי שגם הילדים של היום יכירו אותם ולא רק יחשבו שיש בובספוג וזהו.

    השבמחק