יום שלישי, 24 ביוני 2014

סופר סטרייקה - מעל ומעבר

במונדיאל הקודם בשנת 2010 כתבתי את הפוסט "ספיישל מונדיאל: על קומיקס וכדורגל". הפעם לרגל המונדיאל אדון בספר קומיקס העוסק בכדורגל מסדרה שלא נזכרה באותו מאמר: "סופר סטרייקה - מעל ומעבר" הראשון בסדרת "סופר סטרייקה" שיצא בעברית. לכבוד שבוע הספר יצא ספר נוסף בסדרה. מי היה מאמין, אבל אני לא עומד בקצב של הוצאת ספרי קומיקס בישראל. סופר סטרייקה (באנגלית SUPA STRIKAS) היא סדרת קומיקס כדורגל מדרום אפריקה. בספרי הסדרה לא נותנים קרדיט ליוצר אלא רק לחברה שמוציאה את הספר, "Strika entertainment".
סדרת סופר סטרייקה היא סדרת קומיקס שהחלה לצאת לאור בדרום אפריקה בשנת 2000. הסדרה מושפעת מאוד מסדרת הקומיקס הבריטית המפורסמת ROY OF THE ROVERS בה עסקנו במאמר הנזכר לעיל. סופר סטרייקה הפכה להיות הקומיקס מספר אחת שיצא בדרום אפריקה והיא מפורסמת במדינות רבות בעיקר באפריקה ובעולם השלישי וגם בשתי מדינות באירופה.
כמו רוי מהרוברס עוסקת הסדרה בקבוצת כדורגל מצליחה ובהרפתקאותיה במשחק וסביב המשחק. בניגוד לרוי מהרוברס, שלכאורה מדבר על קבוצות כדורגל ונבחרות שמשחקות בליגות הקיימות. סופר סטרייקה עוסק בליגת כדורגל בין לאומית דמיונית. ליגה ברמה גבוהה ביותר, מעין NBA של כדורגל. סופר סטרייקה, הקבוצה גיבורת הסדרה היא קבוצה דרום אפריקנית המורכבת משחקנים מארצות שונות, בעולם, אצל כל שחקן מודגשת תכונת אופי ותכונה לאומית מאפיינת.
הכדורגלנים של סטרייקה מתמודדים מול קבוצות מארצות שונות בעולם, שכל אחת מהן מחצינה תכונה מסוימת. יש גם קבוצה יריבה של "רעים" שמנסים להלחם בהם בדרכי מרמה. לשחקנים של סופר סטרייקה יש כינויים כמו קול ג´ו, שייקס, ראסטה, אל מטאדור, טוויסטינג טייגר שמראים עלמאפייני אופי ומראה ייחודיים. חלק ניכר מהסתבכויותיהם במשחקים נובעות מבליינותם וחוסר אורח החיים הספורטיבי שלהם שלא היו מביישים כדורגלן ישראלי ממוצע. מהלך המשחקים מראה לכאורה "כדורגל מעולם אחר" מעין NBA של כדורגל. השחקנים מרבים בטראש טוק. עוד פרט שהופך את הקומיקס למשעשע הוא הפרסומות בצידי המגרש שרובן פרודיה על מותגים ידועים.
סגנון הציור הוא חצי ראליסטי הציורים צבעוניים, יש לציין שזהו הקומיקס הדרום אפריקאי הראשון שיוצא לי לקרוא מלבד רצועת הקומיקס 'Madam & Eve'  של ריקו שכרל. כמו סדרות קומיקס רבות שיוצאות בעברית  גם סופר סטרייקה יצא בעקבות הצלחה של סדרת טלויזיה (שדובבה על ידי כדורגלנים ישראליים). וכבר יצא ספר נוסף ומגזין בנושא. היות שלא הכרתי את הסדרה קודם חשבתי בהתחלה שיצאה במיוחד לכבוד המונדיאל בדרום אפריקה ב-2010, אך מסתבר שהסדרה קיימת כבר משנת 2000. כשכתבתי את המאמר הקודם לא הכרתי את הסדרה. בכריכת הסדרה נאמר שמדובר בקומיקס הכדורגל המצליחה בעולם. לא יודע אם הנתון הזה נכון, בכל זאת רוי מהרוברס זכה להצלחה בין לאומית, אבל לא אתפלא אם זה הקומיקס הכי מצליח שיצא מדרום אפריקה ומאפריקה בכלל.

מאת: Strika entertainment
 טאץ מקור: דרום אפריקה
שפת מקור: אנגלית
תרגם: ניר הופמן
הוצאה לאור: משכל
מחיר- 68 ש"ח

אין תגובות:

פרסום תגובה