יום שישי, 26 באוקטובר 2012

קומיקס בעולם: הונגריה והקומיקס הקלאסי
מאמר זה הוא הראשון בסדרת מאמרים (כך אני מקווה) העוסקת בקומיקס שנוצר במדינות הקומוניסטיות של מזרח ומרכז אירופה בתקופה הקומוניסטית ואחריה. המדינה בה נעסוק במאמר זה היא הונגריה, מדינה בה פעלו בתקופה הקומוניסטית ואחריה מספר אמני קומיקס ברמה הגבוה ביותר. הקומיקס ההונגרי הגיע לרמה זו הרבה בזכותו של  הסנדק של הקומיקס ההונגרי, הסופר טיבור צ' הורבט (כבר אומר שבתור מי שאיננו דובר השפה ההונגרית, אני לא בטוח שאני כותב את השמות ההונגריים נכון, עמכם הסליחה. כמו כן אני מקדים את השם הפרטי לשם המשפחה כמקובל בעברית ולא ההפך  כפי שנהוג בהונגרית).
 הורבט, שהיה  עובד משרד התרבות ההונגרי, החל בשנת 1955 בערך בעיבוד יצירות קלאסיות של הספרות ההונגרית והעולמית לקומיקס, בהשפעת הקומיקס האמריקאי Classics Illustrated. הורבט עבד עם מרבית האמנים ההונגריים הקלאסיים כמו גם עם אמנים מארצות אחרות כמו הסלובני (אז יוגוסלבי) סיריל גאלה (בלמביק כתוב בטעות שהוא הונגרי).  

את דרכו של הורבט המנוח ממשיך כיום פרנץ קיש, "תסריטאי" הקומיקס ששומר על גחלת הקומיקס ההונגרי הקלאסי. קיש משמש גם כמעין היסטוריון של הקומיקס ההונגרי. קיש עובד בעשור האחרון עם מיטב אמני הקומיקס בהונגריה וגם עם אמנית הקומיקס הרומנייה- הונגרייה  ליביה רוס.
נושאים:
הקומיקס ההונגרי עוסק במגוון נושאים- היסטוריה, הרפתקאות, מדע בדיוני, מערבונים, תעמולה פוליטית והומור. מרבית הקומיקס ההונגרי הקלאסי מבוסס על יצירות ספרות של סופרים מהונגריה והעולם.

קומיקס הונגרי בעולם:
בשיאו של הקומיקס ההונגרי הייתה הונגריה יצואנית קומיקס מרכזית בגוש המזרחי ומחוצה לו. קומיקס הונגריים התפרסמו  בפולין, צ'כוסלובקיה, ברית המועצות, מזרח גרמניה הקומוניסטיות לצד מדינות לא קומוניסטיות כמו פינלנד (שהייתה מעין מדינת גשר בין שני צידי מסך הברזל). אפילו ישראל בה התפרסם קומיקס הונגרי אחד בשם "כוכב הלכת המסתורי"  קומיקס שנכתב על ידי הורבט וצויר בידי ארנו זורד. הקומיקס התפרסם בשלהי ימיו של העיתון "משמר לילדים".
היכן מופיע קומיקס הונגרי:
הקומיקס בהונגריה מופיע בעיקר במגזינים ומעט פחות בספרים וספרונים. אבל עיקר הפרסום של קומיקס בהונגריה היה במגזינים וכתבי עת. בין כתבי העת החשובים שפרסמו ומפרסמים קומיקס בהונגריה נמצאים הבאים:

 Füles-
עיתון תשבצים שמופיע עד היום, והוא הבמה המרכזית להופעת הקומיקס ההונגרי הקלאסי של הורבט וממשיכיו. 
Pajtás-
 פרסם קומיקס של מיטב היוצרים ההונגרים לצד קומיקס פולני וצרפתי מתורגם.
tábortűz- 
עיתון תנועת הפיונירים הקומוניסטיים בהונגריה, הופיעו בו מספר קומיקס ברמה גבוהה.
Kockás
מגזין קומיקס שפרסם בעיקר קומיקס מתוך מגזין הקומיקס הצרפתי קומוניסטי  VAILLANT/PIF, לצד קומיקס הונגרי מקורי. יש לציין שאותו מגזין צרפתי היה מקור החשיפה העיקרי לקומיקס מערבי בעולם הקומוניסטי והיה בלי ספק מקור השראה לאמנים רבים בגוש המזרחי.  

 Botond- 
הוקדש רובו ככולו ליצירתו של אטילה פזקש (ראו בהמשך) והוא כנראה המגזין היחיד שכמעט כולו הוקדש ליצירת אמן יחיד.
 Kretén-
הגרסה ההונגרית של MAD האמריקאי מפרסם גם קומיקס צרפתי וקומיקס הונגרי מקורי, מופיע עד היום.פופולאריות:
 למרות רמתו הגבוהה, קומיקס מעולם לא נחשב לאמנות מרכזית בהונגריה. לעומת למשל, האנימציה ההונגרית המצויינת שזכתה להערכה רבה. לא ניתן למצוא הרבה קומיקס בחנויות. מזכיר במידה מסוימת את המצב שהיה בישראל בשנות ה-60 וה-70 כשפעלו פה מספר אמנים מהשורה הראשונה שזכו להערכה מועטה.  במילים אחרות בודפשט היא לא פריז, טוקיו או אמסטרדם בהן ניתן למצוא קומיקס בכל פינה.


האמנים הבולטים:  
בסקירה זו אספר על מספר אמני קומיקס הונגריים בולטים מהזרם הקלאסי. כמובן שלא אביא את כל האמנם ולא אביא אמנים מזרמים אחרים מפאת קוצר מקום וחוסר בחומר. אחרי כל סקירה על אמן תובא דוגמא לעמוד קומיקס מעשה ידיו
אמן הקומיקס הראשון ששתף פעולה עם הורבט כבר בשנת 1955. פרסם קומיקס במגזינים כמו Népszava  Füles ואחרים. בין השאר יצר, יחד עם הורבט, עיבודים לסופרים ידועים כמו ה.ג וולס, מרק טווין, ז'ול ורן ואחרים. שלב סגנון ציור ראליסטי וסגנון קריקטורי מיוחד המזכיר קומיקס אמריקאי.

נחשב בעיני רבים לגדול אמניה הקומיקס ההונגרים. יצר קומיקס בשתוף עם הורבט ולבדו. יצר קומיקס עבור Füles,Kockás  ו-Pajtás ואחרים. יצר עיבודים ליצירות קלאסיות רבות כמו: מסעות גוליבר, אייבנהו, הברון מינכאוזן. לצד קומיקס מקוריים משלו. ידוע בסגנונו האמנותי  ראליסטי בעל קו מיוחד. זורד הצטיין בצביעה נהדרת בצבעי מים וגם סגנון מיוחד של אור וצל   כשצייר  בשחור לבן. סגנון ששם אותו בשורה הראשונה של אמני הקומיקס בעולם.
גם הוא שתף פעולה עם הורבט.  יצר קומיקס עבור Füles ,Kockás  ו-Pajtás ואחרים. יצר בין  השאר עיבודים ליצירות כמו שלושת המוסקטרים והרוזן ממונטה כריסטו של אלכסנדר דיומא. הכוכב מאגר של הסופר ההונגרי גיזה גורדוני ואחרים. ידוע בסגנון ציורו שמרבה בשילובי אור וצל.
 יצר קומיקס עבור Füles,Kockás  ו-Pajtás ואחרים. יצר בשתוף פעולה עם הורבט קומיקס המבוסס על יצירות של ג'ק לונדון, דניאל דפו, סטניסלב לם ואחרים. ידוע בסגנון ציורו הראליסטי והאפל.יוצר קומיקס בסגנון קריקטורי שמזכיר במידה מסוימת יצירותיו של דיסני. יצר קומיקס עבור Füles,Kockás  ו-Pajtás ואחרים. יצר בעיקר עיבודים לסיפורי ילדים כמו במבי, ספר הג'ונגל, ווק השועל, פינוקיו, הקוסם מארץ עוץ ואחרים.                                 


                                              

יצר עיבודים ליצירות קלאסיות כמו אמיל והבלשים, סופשבוע בגיהינום כמו גם על הונגריה בתקופה הרומית ואחרות. בין השאר יצר עבור המגזין Ludas Matyi. משתמש בסגנון המרבה בקוי דיו.
יצר קומיקס עבור המגזין Tábortüz, בין השאר יצר עיבוד ליצירותו של ז'ול ורן, קפטין נמו.

גיורגי סיטאש- יצר קומיקס עבור המגזינים Pajtás,   Tábortüz ו- Füles בין השאר יצר עיבודים ליצירות של סטניסלב לם ואחרים.

יצר  בשיתוף עם הורבט  עבור המגזין   Füles קומיקס על פי יצירות של ז'ול ורן ואחרים. יצר עבור Füles עיבודים של הורבט לסיפורים של אתרתור קונאו דויל, סטניסלב לם ואחרים. שמש כאנימטור עבור אולפני פאנוניה.

לאסלו צ'ורדש-

יוצר בעיקר קומיקס מערבונים עבור Füles בין השאר בשיתוף פעולה עם פרנץ קיש. בין השאר על פי יצירות של או הנרי.

אטילה פזקש-

אמן הקומיקס ההונגרי הפעיל ביותר הפעיל כיום. כמו רבים מאמני הקומיקס יצר קומיקס עבור Füles,Kockás  ו-Pajtás ואחרים. שתף פעולה עם טיבור הורבט ופרנץ קיש לצד קומיקס שיצר בעצמו. יצר קומיקס מבוסס על יצירות קלאסיות והיסטוריה הונגרית. יצירות המבוססות על  סופרים כמו אלכסנדר דיומא, ז'ול ורן, יוקאי מור ואחרים. יצר גם על פי קולנוע אמריקני  כמו השוטר מבברלי הילס, מלחמת הכוכבים ועוד.  עבד לזמן קצר עבור תעשיית הקומיקס הגרמנית. בין השאר יצר את הקומיקס ההיסטורי ההומוריסטי BOTOND על אבות ההונגרים המדיארים. BOTOND הפך ב-1988 לחוברת קומיקס שמופיעה עד היום ומפרסמת בעיקר קומיקס של פזקש. בין השאר מופיעה בה סדרת הקומיקס קפטיין פרסאוס. בניגוד לאמני קומיקס הונגרים קלאסיים אחרים סגנון ציורו הוא חלק. פזקש מצייר גם מסגנון קריקטורי וגם בסגנון ריאליסטי.

אנדרה שרלוש-

יצר בעיקר קומיקס   עבור Füles בשתוף עפעולה עם טיבור הורבט ופרנץ קיש. בין השאר יצר עיבודים ליצירות של יוקאי מור, איסטבן נמרה, פטר טקנוש ואחרים. לרוב עוסק בקומיקס היסטורי. סגנון ציורו ראליסטי אופייני. ינו נמת-
יצר קומיקס מערבונים עבור Füles בשתוף פעולה עם טיבור הורבט.

מיהאלי ואס-

יוצר קומיקס בין השאר עבור Füles בשתוף פעולה עם פרנץ קיש ידוע בסגנונו המרבה בשימור בנקודות דיו.  קישורים: 
בלוג קומיקס הונגרי
סקירה על הקומיקס בהונגריה (גרמנית)
אתר של נכדו של פל קורצ'מארוש
אתר של אטילה פזקש
אינדקס קומיקס הונגרי
קומיקס הונגרי בעיתון המזרח גרמני atze
קומיקס הונגרי בעיתון המזרח גרמני  Frösi
קומיקס הונגרי בעיתון המזרח גרמני Trommel
קומיקס הונגרי בעיתון המזרח גרמני NBI
קומיקס הונגרי בעיתון המזרח גרמני Freie Welt
קומיקס הונגרי בפולין

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה